PGD Horjul
poveljnik PGD Horjul: Marko Rožmanec
PGD Horjul je društvo III. kategorije in osrednje društvo v Gasilski zvezi Horjul. Njegovi začetki segajo v leto 1883 in lahko smo ponosni, da spada v generacijo starejših društev v Sloveniji. Od skromnih začetkov – tedaj še z ročnim orodjem ter majhnim članstvom – je društvo iz leta v leto napredovalo in posodabljalo gasilsko opremo, ki je bila primerna potrebam časa in zmožnostim.
V zadnjih 20 letih je bilo veliko dela vloženega v gasilski dom, ki je postopoma doživljal temeljito obnovo. Zadnja večja dela so obsegala tako posege v notranjosti kot zunanjosti doma (obnovila se je fasada, streha, drenaža in temelji doma, uredila se je dvorana s pripadajočo kuhinjo za občne zbore in seje ter se modernizirala s platnom in projektorjem, garaže so dobile nova dvižna vrata, pa še kaj bi lahko našteli). Tako se danes društvo lahko pohvali z lepo urejenim gasilskim domom, ki bo lahko še dolgo služil svojemu namenu.
V garažah v pripravljenosti na izvoz čakajo tri vozila: GVM-1, GVC 16/15 in GVC 24/50. Najnovejša pridobitev je vozilo za prevoz moštva, ki je bilo svečano prevzeto leta 2019.
Sodobno gasilstvo pa še zdaleč ni samo polivanje ognja z vodo in nam sama oprema brez znanja ne pomaga veliko, zato veliko časa in sredstev namenjajo za usposabljanja ter izobraževanja operativcev. Kot osrednje društvo GZ Horjul sodelujejo pri vseh večjih intervencijah v občini.
Veliko pozornosti je namenjeno tudi mladini, članicam in veteranom, ki nizajo lepe uspehe na tekmovalnem področju. Mladi se redno udeležujejo gasilskih kvizov, orientacijskih tekov in drugih tekmovanj v gasilsko-športnih disciplinah. Večkrat so se uvrstili tudi na državna tekmovanja. Zadnja leta pa otroci najbolj nestrpno pričakujejo poletno gasilsko kampiranje.
Zaživela je tudi sekcija članic. Ekipa entuziastičnih deklet z mentorjem se je resno lotila priprav in že nekaj časa uspešno tekmujejo na pokalnih in državnih tekmovanjih.
Tudi veterani ne počivajo. Ob sodelovanju večih članov društva se je v preteklih letih izpeljal projekt izdelave veteranskih oblek, kakršne so nosili ob koncu 19. st. Iz tega obdobja je tudi ročna brizgalna, s katero se redno udeležujejo tekmovanj in dosegajo visoke uvrstitve. Brizgalno in obleke iz preteklih obdobij ter razne primerke starejših orodij je mogoče videti v malem gasilskem muzeju, ki je postavljen v dvorani gasilskega doma.